DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rozhledna Háj

Rozhledna Háj.

Rozledna leží na nad Hrabenovem směrem na východ.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2591022 

Historie rozhledny

Podnět k výstavbě rozhledny na Háji v meziválečné době dal šumperský odbor Klubu československých turistů a vojáci místní posádky, z jejichž řad byl vytvořen výbor pro řešení stavebních i peněžních otázek. Přípravné práce začaly v roce 1933. V atmosféře napjatého nacionalismu mezi německou a českou veřejností byl navržen název Štefánikova rozhledna a byl také obecně akceptován. Slavnostně otevřena byla 17. června 1934. Po Mnichovu padla rozhledna do rukou Němců, kteří ji využívali jen pro sebe. Ke konci války byla používána jako protiletecká pozorovatelna.

Po osvobození objekt převzal šumperský odbor KČST, který obnovil svou činnost v roce 1945. Vzhledem k poškození výbavy rozhledny v období války a protože nebyl včas opraven bleskosvod, byla rozhledna v roce 1953 zasažena bleskem a celá vyhořela. O obnově rozhledny na Háji se začalo mluvit již v 70 letech. Řada nadšenců z odboru turistiky tehdejšího ČSTV v čele se značkařem Josefem Janků navrhla výstavbu nové rozhledny, byly zpracovány četné studie jejího vzhledu. Stavba se však nakonec neuskutečnila.
O výstavbě rozhledny se začalo opět uvažovat až v 90. letech. Podařilo se ji uskutečnit sdružením prostředků obcí, na jejichž katastru se Háj nachází, to je Šumperka, Bludova a Rudy nad Moravou, s významným podílem firmy Eurotel. Autoři projektu Ing. Vladimír Malaska a Ivo Barvíř vytvořili moderní objekt, který zvenčí věrně připomíná původní rozhlednu ze 30 let. Příjemný interiér rozhledny dokreslují kresby dětí a fotografická a mapová výzdoba. Rozhledna byla slavnostně otevřena 28. 9. 1997 a opět se stala významným turistickým cílem. Ve vrcholové knize najdeme mnohu spokojených ohlasů nejen návštěvníků z České republiky a evropských zemí, ale i ze zámoří.
 

 

Hrabenov